Archiv starších článků

Archiv starších článků

Třetina absolventů vysokých škol si vybírá prestižní zaměstnavatele

24.09.2008 - Čerství absolventi vysokých škol jsou v poslední době jednou z často zmiňovaných a diskutovaných skupin na tuzemském pracovním trhu. Společnost LMC se o tento segment pracovního trhu zajímala ve svém průzkumu, který realizovala v rámci akce Měsíc absolventů on-line 2008. Zajímá vás, jaká je kvalita současných uchazečů, jak reálná jsou jejich očekávání či jaké mají platové požadavky? Na tyto a jiné otázky se pokusíme odpovědět v dnešním článku.

Problém chybějící praxe


Stávající obraz personální politiky podstatného procenta firemních subjektů v Česku je takový, že se uchazeči o zaměstnání často setkávají s nezájmem potenciálního zaměstnavatele z důvodu, že úplně nevyhovují požadavkům na dané pozice nebo kvalifikaci splňují, mají mnohdy i potřebné zkušenosti, přesto práci nedostanou z důvodu, že by jejich zaměstnání mohlo firmě přinést jistá rizika. S takovými problémy se někdy setkávají například mladé ženy s malými dětmi, důchodci nebo také studenti, kteří jsou čerstvými absolventy škol.

My jsme se v dnešním příspěvku pokusili zaměřit konkrétně na specifika zaměstnávání absolventů vysokých škol. Ti se v mnoha případech setkají s handicapem chybějící praxe. Jedná se o složitou otázku, protože mnozí z nich nemohou praxi z různých důvodů získat při studiu, a tak, i přestože mají patřičné vzdělání, se jejich atraktivnost v očích zaměstnavatelů snižuje. Situace absolventů se zlepšila v minulém roce alespoň v platových podmínkách, protože nástupní platy lidí bez praxe výrazně rostly. Důvodem pro to je současný stav trhu - firmy jsou nuceny navyšovat odměny kvůli nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců.

Průzkumu LMC se účastnilo na 28 předních českých zaměstnavatelů. Celkově lze hovořit o tom, že absolventi mají rapidně více šancí než před pár lety najít hned po škole dobré zaměstnání.

Až 43 % zaměstnavatelů se ztotožnilo s názorem, že v posledních letech přijímají výrazně víc absolventů než dříve. Více než čtyřicet procent dotázaných společností uvádí, že si na jedno absolventské místo vybírá z více než deseti uchazečů. Ti z uchazečů, o které firmy stojí nejvíce, ale také vybírají z několika nabídek, zatímco ti na konci žebříčku mají před sebou dlouhou frontu. Svět práce stále více odměňuje vzdělanou elitu, nejlepší mezi dobrými.

Kvalita uchazečů roste


Výsledky studie poukázaly na fakt, že požadovaný a skutečný profil kandidátů se stále více sbližují. Skoro devadesát procent respondentů připustilo, že jejich požadavkům vyhovuje nejméně polovina účastníků výběrového řízení. V loňském roce to bylo 78 % tázaných firem.

Na 47 % firem zaznamenalo, že mladí vysokoškoláci lépe ovládají cizí jazyky, 21 % z nich si všimlo, že umějí lépe komunikovat než dříve. Firmy tento jev přičítají ani ne tak zlepšení úrovně škol, jako spíš větším kontaktům studentů se zahraničím, tedy stážím a jiným pracovním zkušenostem studentů v zahraničí.

Nešvarem, se kterým se firmy často setkávají, je to, že dnešní mladí vysokoškoláci jsou neskromní. I ti, kteří by naším sítem požadavků neprošli, mají často přehnané nároky, myslí si 39 % dotázaných personalistů a dalších 18 % potvrzuje, že absolventi, zejména ti špičkoví, pochopili, že trh práce je dnes na jejich straně a snaží se toho využít. Loni hodnotilo požadavky absolventů jako adekvátní 67 % firem, letos jen 43 %.

Téměř polovina by se při nástupu spokojila s 18 – 22000 Kč


Udělat správnou platovou nabídku je pro firmy natolik důležité, že více než třetina z nich se při tom opírá o zjištění specializovaných agentur a dalších skoro 40 % provádí vlastní průzkumy trhu. Jistě si tedy se zájmem přečtou, jaká platová očekávání projevili účastníci průzkumu na straně studentů. Největší část dotazovaných (43 %) by se spokojila s nástupním platem v rozmezí 18-22 tisíc korun. 35 % očekává 23-26 tisíc korun. 14 % vysokoškoláků se cení na 26-30 tisíc korun a skupina 8 % účastníků průzkumu by se zaměstnavateli neupsala za méně než 30 tisíc korun.

Značka zaměstnavatele, jeho dobré jméno a prestiž hraje při náboru stále větší roli a získává zaměstnavateli kýžený náskok před konkurenty. 31 % studentů odpovědělo kladně na dotaz, zda-li pro ně hraje při výběru zaměstnání prestiž zaměstnavatele. Tato skupina sleduje nabídky zaměstnání cíleně u vybraných známých firem. Dvě třetiny dotázaných se nicméně rozhodují výhradně na základě náplně práce – alespoň to tvrdí. 3 % si záměrně volí menší, nepříliš známé firmy.

Firmy potvrdily zájem o mladé uchazeče


V anketě ITBIZ.cz z března letošního roku se k problematice zaměstnávání absolventů vyjádřili představitelé českých firem. Společnost Orbit aktuálně hledá spíše hotové profesionály, dlouhodobě se ale podle svého ředitele učí pracovat s talenty a dávat jim prostor pro jejich rozvoj. Co se týká předchozí praxe, řekl Managing Director Martin Hudeček, že musí být vidět, že uchazeče jeho práce zajímá a baví. Délka praxe a její rozsah mají vliv na míru volnosti, kterou daný člověk dostane a způsob jeho řízení.

Pro společnost TPCA je podle personálního ředitele Petrova zaměstnávání absolventů typické. „Jsme mezinárodní firma s unikátním know-how, které žádná škola nevyučuje. Čerstvé absolventy vedeme podle pravidel Toyota way a učíme dalším poznatkům mateřských společností. Věková skupina absolventů je nepodstatná,“ poznamenal Vadim Petrov. Pozitivní zprávou pro absolventy je to, že nemusejí mít před svým nástupem do firmy předchozí praxi.

Společnost Hochtief CZ se podle mluvčí Aleny Čechové snaží dávat mladým a absolventům dostatečný prostor pro realizaci. Pro studenty VŠ pořádá řízené praxe, které studentům nabídnou jiný pohled na praktickou stránku života a firmě možnost výběru potenciálních zaměstnanců ještě v době studia.

Přečtěte si také

Lidé ve firmách: kdo a kam přešel
Mzdy top manažerů prudce rostou, průměrně berou přes 400 000 Kč?
Jak si udržet zaměstnance v týmu?
Manažeři potvrdili tlak IT odborníků na zvyšování mezd

Navigace