Archiv starších článků

Archiv starších článků

Náznaky pozvolného zotavování trhu práce

15.10.2009 - S koncem léta se čím dál častěji objevují optimistické články o vývoji současné ekonomické recese. Vzácnějšími se již stávají články o hromadném propouštění. Avšak nezaměstnanost stále roste, k nezaměstnaným tradičně přibyli absolventi středních a vysokých škol.

Firmy jsou opatrné v nabírání většího počtu zaměstnanců. Nejistotu nad potřebou pracovního místa občas řeší zaměstnáním na dobu určitou či rovnou na živnostenský list.

Někteří analytici předpokládají nárůst náborových procesů právě díky konci léta. Přes léto byly nábory buď pozastaveny, nebo celý proces trval déle kvůli nepřítomnosti některých rozhodujících managerů.

Český statistický ústav nedávno informoval, že i navzdory recesi průměrný plat stoupl o 2,8 % na 22 922 Kč. Přitom se hovoří o zmrazení či dokonce snížení mezd v mnoha společnostech. ČSU k tomu rovnou dodal, že se jedná o tzv. statistický klam, který vzniká tím, že firmy častěji propouští hůře placené lidi. Údaje proto zkreslují skutečnost. Míra nezaměstnanosti nyní v ČR dosahuje 8,4 %, ke konci roku by se dle statistiků mohla přiblížit deseti procentům.

Volná pracovní místa

Porovnáme druhé pololetí roku 2008, tedy dobu, kdy již bylo jasné, že se ani Česká republika problémům nevyhne, s prvním pololetím roku 2009. Počet otevřených pozic klesl o 20 %. Pokud se zeptáme personálních konzultantů, zda již cítí "konec léta", mnozí z nich opravdu přitakají. Klienti jsou již po dovolených, mnohem více komunikují, zvou si kandidáty na pohovory a celý proces se pomalu začíná zrychlovat. Také díky pololetním výsledkům se přece jen odvážili posilovat týmy.

IT firmy výrazně změnily strategii náboru. Zatímco minulé roky nabíraly téměř nepřetržitě, i za cenu, že ne všichni ICT odborníci budou 100% na projektech využiti, letos jsou daleko opatrnější. Přece jen touha po programátorech byla veliká a firmy si nechtěly nechat utéct mezi prsty špičky v oboru. Nyní naopak vyčkávají až do poslední chvíle (schválení projektu), i to se jim vyplatí, protože na trhu je nyní dost odborníků.

Nestává se tedy, že by byli zaměstnanci nevyužiti. Ba naopak, pokud jsou dlouhodobě bez projektu (cca 3 měsíce), jsou propuštěni pro nadbytečnost. Tohoto faktu si všimli sami zaměstnanci a občas mají pocit, že nepříznivé situace zaměstnavatelé zneužívají. "Nevím, jestli mám být rád, že jsem nebyl mezi propuštěnými, tým byl o třetinu zredukován, ale práce je stále stejně mnohdy i více. O rozšíření týmu není ani zmínky." stěžují si zaměstnanci.

Firmám se krize hodí v personální politice

Situace opravdu zaměstnavatelům nahrává. Pomůže jim zbavit se méně efektivních lidí, zároveň na trhu rychle najdou levné odborníky, kteří jsou rádi za práci, a proto alespoň ve zkušební době pracují více jak na 100 %. Rušení benefitů v mnoha firmách se nakonec nesetkalo s vlnou nevole, jak se očekávalo, protože je to menší zlo než propouštění.

Největší poptávka je po pozicích v business developmentu a salesu, a to u všech oborů. Obchodníci jsou lidé, na které se firmy spoléhají, že jim přinesou nové obchodní možnosti. Stejně tak se hledají posily do realitního byznysu. Díky častějšímu sledování finančních výsledků firem je stále poptávka po finančních managerech, analyticích a účetních. Poptávka stále není po odbornících na marketing a PR. Reklamní agentury ztrácí zákazníky či objem zakázek.

Autorka článku pracuje jako recruitment consultant ve společnosti Hays Česká republika, v divizi IT/telco. Vystudovala Univerzitu Hradec Králové, obor Informační management.



Přečtěte si také

Lidé ve firmách: kdo a kam přešel

Monster.cz s novým online projektem cílí na ženy

ČSÚ: průměrná mzda v Česku téměř 23 000 korun

Facebook expanduje, rozšíří počet zaměstnanců o 50 %

Profesia: redukce benefitů, třetina zaměstnanců nemá nárok

Míra nezaměstnanosti v Česku už 8,4 %, půl milionu lidí bez práce

Češi očekávají nižší mzdu, v průměru 19 864 korun

Navigace